Hur blir jag medlem?

SeniorNet Sweden har hand om medlemsregistret och det är där man blir medlem.

Medlemskap i SeniorNet är per kalenderår. Blir man medlem i september månad eller senare under året, gäller medlemskapet även hela följande år.

Klicka här för att läsa SeniorNet Swedens information om medlemskap .

Du också kan klicka här för att anmäla dig som medlem. Du kommer då direkt till ett anmälningsformulär där du skriver in dina uppgifter (namn, adress, e-post etc). Där anges också vilken klubb du vill tillhöra  (Södermalm är ifyllt i förväg, men du kan ändra om du skulle vilja det). En e-postadress är viktig att ha, för all vår kontakt sker per e-post. Om du saknar e-postadress så skaffa dig gärna en innan du anmäler dig som medlem.  Klicka här om du vill ha information om hur man öppnar ett eget e-postkonto.

Klicka här för information om hur man betalar den årliga medlemsavgiften.

När du anmäler dig som medlem, får du hitta på ett lösenord. Det kan du använda för att ändra dina personliga uppgifter i efterhand, leta i medlemsregistret och läsa SeniorNet Swedens kurslitteratur.

Klicka här för information om vad medlemskapet ger för förmåner.


Välkommen till

SeniorNet Södermalm


Vi driver Kanelbullens populära IT-café på Rosenlundsgatan 44A, där alla seniorer kan få hjälp av oss med sina digitala bekymmer.

Vissa åtgärder är (eller borde vara) så efterfrågade att vi erbjuder dem som särskilda stödpaket speciellt riktade till våra medlemmar.

Vår devis är “Seniorer lär seniorer IT” och det gör vi med kurser och dataträffar för våra medlemmar.

Medlemmar som har frågor eller önskar särskild hjälp med felsökning eller enskild undervisning kan få det genom vår tidsbokade  support.

De som kan tänka sig att ge support, undervisa eller felsöka är mycket välkomna att bli medlemmar och höra av sig till info@snso.se. Det är en väldigt stimulerande, rolig och viktig uppgift!

Med våra ca 900 medlemmar är vi en av de största lokala föreningarna i SeniorNet Sweden som är vår riksorganisation.

SeniorNet Sweden

Vår hemsida har vissa delar som använder s.k. kakor/cookies. Vill du veta mer om det, så klicka här.

Besök SeniorNet Swedens IT-forum

Här kan du som är medlem logga in och ställa frågor till hela föreningens IT-kunniga medlemmar. Forumdörren

Utnyttja SeniorNets rabatter

Vissa företag, branschtidskrifter och online-kurser ger rabatt till SeniorNets medlemmar. Läs mer här.

Våra samarbetspartners

Södermalms stadsdelsförvaltning, som hjälper oss bland annat med vår lokal Kanelbullen



som är vår samarbetspartner för våra studiecirklar, kurser och dataträffar.



som håller oss uppdaterade i IT-samhället och erbjuder rabatterad prenumeration för SeniorNets medlemmar


som förser våra datorer med Microsoft-program till lågpris

Top