Gratis kurser i Digital Livsstil
I samarbete med Nytorgsträffen erbjuder vi under september och oktober kurser i digital livsstil. Du använder din egen mobiltelefon eller surfplatta. Klicka här för mer information.
I samarbete med Nytorgsträffen erbjuder vi under september och oktober kurser i digital livsstil. Du använder din egen mobiltelefon eller surfplatta. Klicka här för mer information.
Vi driver Kanelbullens populära IT-café på Rosenlundsgatan 44A, där alla seniorer kan få hjälp av oss med sina digitala bekymmer.
Vår devis är “Seniorer lär seniorer IT” och det gör vi med kurser och dataträffar för våra medlemmar.
Alla seniorer som har frågor eller önskar särskild hjälp med felsökning eller undervisning kan också få det via Kanel Digital (Zoom-möten) eller genom tidsbokad support (som endast är för medlemmar).
De som kan tänka sig att ge support, undervisa eller felsöka är mycket välkomna att bli medlemmar och höra av sig till info@snso.se. Det är en väldigt stimulerande, rolig och viktig uppgift!
Med våra ca 900 medlemmar är vi en av de största lokala föreningarna i SeniorNet Sweden som är vår riksorganisation.
Vår hemsida har vissa delar som använder s.k. kakor/cookies. Vill du veta mer om det, så klicka här.
Södermalms stadsdelsförvaltning, som hjälper oss bland annat med vår lokal Kanelbullen
som är vår samarbetspartner för våra studiecirklar, kurser och dataträffar.
som ser till att våra datorer är säkrade mot virus och annat elände
som håller oss uppdaterade i IT-samhället och erbjuder rabatterad prenumeration för SeniorNets medlemmar
som förser våra datorer med Microsoft-program till lågpris